Przedmiotem projektu jest opracowanie i wydanie książki o charakterze albumowym prezentującej obszar, ludzi i ich losy, dzieje i wydarzenia Gminy Ustka. Publikacja ta będzie miała na celu promocję obszaru SGR – Gminę Ustka, jej walorów, bogactwa historycznego, kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego oraz społecznego. Szczególne znaczenie dla edycji tego wydawnictwa jest jubileusz 45 - lecia funkcjonowania Gminy Ustka jako jednostki samorządowej w przestrzeni naszego kraju.
W celu opracowania publikacji wykorzystane zostaną materiały, zdjęcia, teksty i dokumenty mieszkańców gminy, tych obecnie mieszkających jak i tych, którzy z różnych przyczyn opuścili jej teren.
Autorami tekstów zamieszczonych w książce będą historycy oraz ludzie znający dzieje i kulturę obszaru gminy. W książce zostanie wykorzystanych wiele fotografii, dokumentujących zarówno „sferę materialną” – zabytki, miejsca pamięci, pomniki itd., jak i sferę społeczną – wydarzenia, spotkania, imprezy, ludzie, szczególni ci powiązani z rybackim charakterem gminy Ustka.
Podnoszenie i promowanie kultury obszaru objętego LSROR nie polega tylko na banerach czy filmach promocyjnych. Na przestrzeni wieków to książka stanowiła nie tylko efekt ale również sam obiekt kultury materialnej i niematerialnej. Książka stanowi obiekt kultury, bo stanowi o rozwoju nie tylko intelektualnym, ale również sama staje się nośnikiem kultury, ponieważ niesie w swojej treści informacje kształtujące postawy, informujące oraz przekazujące wiedzę i tradycje.
Dlatego też planowana monografia dotycząca części obszaru objętego LSROR – terenu Gminy Ustka w znakomity sposób wpisuje się w promocję obszaru i kultury Słowińskiej Grupy Rybackiej.
W ramach planowanej operacji przewidziane zostało również zorganizowanie wydarzenia, którego celem będzie uhonorowanie wszystkich, którzy brali udział w przygotowaniu tej monografii. Ze względu na fakt, iż w tym długotrwałym procesie zaangażowanych jest wielu mieszkańców przekazujących materiały w postaci fotografii, wspomnień, zapisków czy też innych dokumentów, wspierają ideę powstania tej monografii. To szczególnie dla nich, jako niemal współautorów dzieła, przygotowane będzie spotkanie promujące obszar oraz monografię. Wspólne dzieło, którego przesłaniem będzie podnoszenie wartości kulturowych obszaru opartych o wydarzenia, miejsca i ludzi, zgromadzi mieszkańców obszaru, co przyczyni się do promocji nie tylko samej monografii, ale również do promocji całego obszaru LSROR. Szczególnym wyrazem lokalnej kultury mieszkańców jest wpisane w losy tych ziem oraz ludzi przywiązanie do tradycji rybackich.
Publikacja będzie bezpłatna.