Szanowni Państwo. Zmiana organizacji pracy w Urzędzie Gminy Ustka spowodowana epidemią koronowirusa. Od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania Urząd Gminy Ustka oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zostaje dla interesantów zamknięty. Więcej informacji pod linkiem

Zaleskie, Zabłocie

Miejscowości przy rozjeździe dróg z Ustki do Darłowa i do Jarosławca. W Za leskich dobrze zachowany kościół z XVIII wieku, powstały na fundamentach średniowiecznej świątyni (na wieży widnieje napis "1754"). Dookoła kościoła przez pięćset lat grzebano mieszkańców wsi. Upamiętnia ich stary żeliwny krzyż, ustawiony po likwidacji cmentarza w połowie XIX wieku.
    Z kościołem sąsiaduje klasycystyczny pałacyk BeIowów, potomków rycerzy pomors
 kich, w których posiadaniu wieś znajdowała się przez blisko pół tysiąca lat. W 1498 roku Gert von Below z Zaleskich w testamencie napisanym w domu pewnej słupszczanki zadysponował, by z 300 guldenów w złocie i w srebrze, które pozostawia, żonie po jego śmierci przekazać 50, a resztę Radzie Miejskiej w Słupsku z przeznaczeniem na jakiś pobożny cel. Zastrzegł przy tym w dokumencie, by jego syn Ewald nie dostał nawet feniga.
    Zaleskie - zachowane stare ryglowe chałupy i takiż kościółek z 1754 roku (barokowe empry, ława z zapleckiem i
prospekt). Dwór z końca XVII wieku wraz z otaczającym go parkiem stanowi własność prywatną, niedostępną dla zwiedzających.
     Belowowie mieli w herbie trzy pogańskie głowy. Protoplasta rodu, tak jak sienkiewiczowski Longinus Podbipięta, miał kiedyś za jednym zamachem ściąć je podczas bitwy. Kilka wyobrażeń tego herbu do dziś można oglądać w Zaleskich, a także w kościele w pobliskim Pieńkowie w sąsiedniej gminie Postomino.
    Wokół pałacu do dziś zachował się trochę już zapuszczony park w stylu angielskim, a w nim wiele rzadko spotykanych drzew. Park jest piękny szczególnie jesienią. Za nim rozciągają się Zaleskie Bagna. Według tradycji, w tych bagnach na początku XVIII wieku topili się pruscy werbownicy. Zapuszczali się tu, by porywać do berlińskiej "gwardii olbrzymów" mieszkańców okolicznych wiosek, słynących z wysokiego wzrostu i ogromnej wytrzymałości fizycznej.
    Zaleskie posiadają aktualnie statut sołectwa, w którego obszarze znajduje się też miejscowość Zabłocie. Funkcję sołtysa wsi sprawuje obecnie Elżbieta Sadowska. W Zaleskich zamieszkuje na stałe 425 mieszkańców, natomiast w Zabłociu - 10. We wsi prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która podobnie jak te w Objeździe i Rowach wyposażona jest w Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności, a także w nowoczesny wóz bojowy. Dużą rolę w rozwoju kultury i oświaty odgrywa szkoła podstawowa wyposażona w nowoczesną halę sportową, a także Gminny Ośrodek Kultury. Poza tym  we wsi funkcjonuje ośrodek zdrowia oraz sklep spożywczy.

Zabytki
Kościół filialny, konstrukcji ryglowej, obmurowany cegłą, zbudowany w latach 1754-1757, salowy z wieżą. Przebudowany w XIX wieku. Dwór murowany z XVIII wieku, przebudowany w połowie XIX wieku.