Powietrze otacza nas z każdej strony. Oddychamy nim i przez to wchłaniamy wszystko co co znajduje się w jego składzie. Zarówno życiodajny tlen jak i wiele substancji, które wpływają negatywnie na nasze organizmy.
Zwiększające się zapotrzebowanie na energię sprawia, że do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia zarówno gazowe i pyłowe. Najważniejsze z nich to: emisja dwutlenku siarki, tlenki azotu, tlenek i dwutlenek węgla, ozon troposferyczny, ołów oraz pyły. Źródłem ich emisji jest wzrost liczby ludności, przemysł energetyczny oraz transport.
Duży wpływ na ilość zanieczyszczeń w powietrzu ma też to, czym palimy w piecach znajdujących się w naszych domach.
Najpoważniejszymi skutkami zanieczyszczenia powietrza są: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, smog i kwaśne deszcze.
ŚMIECI NIE SŁUŻĄ DO PALENIA!
W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, tlenki siarki, azotu i węgla,a także metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy.
Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Spalanie odpadów jest też niebezpieczne dla naszych domów. Powoduje osadzanie się "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzeń, a nawet do pożaru.
Wynika z tego, że za pozorne oszczędności podczas spalania odpadów płacimy zdrowiem i życiem własnym oraz swoich najbliższych, a zwłaszcza dzieci. Narażamy swój dom na poważne niebezpieczeństwo.
Poniżej znajdują się odnośniki do stron, zajmujących się działalnością na rzecz poprawy stanu powietrza w Polsce.
Informacja o aktualnym stanie powietrza:
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home
Informacja o ochronie powietrza w Polsce:
https://www.mos.gov.pl/srodowisko/ochrona-powietrza/
TworzyMY atmosferę:
http://www.tworzymyatmosfere.pl/krajowy-program-ochrony-powietrza
Informacje o zasadach udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji związanych z ochroną środowiska:
http://bip.ustka.ug.gov.pl/Article/get/id,22554.html