Grabno, Zimowiska
Grabno, Zimowiska
Wsie na prawym brzegu Słupi, przy trasie Ustka -Słupsk, 3 km od Ustki. Dwa dwory szlacheckie (prywatne) i kościół z pot. XIV w. Ciekawostką jest koło młyńskie, wmurowane w ścianę świątyni na lewo od wejścia. To tajemniczy zwyczaj, w średniowieczu rozpowszechniony w okolicach Sławna i Słupska, który nie został jeszcze wyjaśniony. Być może koło było podstawą pręgierza, do którego w niedziele przywiązywano skazańców, aby parafianie mogli z nich szydzić.

Zimowiska, wieś w granicach sołectwa Grabno, położona przy drodze krajowej nr 21, zamieszkana przez 269 mieszkańców. Nazwa kulturowa wywodzona od określenia zimowisko, czyli miejsce gdzie spędza się zimę.
W Zimowiskach został ochrzczony około 1720 roku Dawid Ruhnke, syn miejscowego rządcy. dzięki wsparciu dziedzica, hrabiego Podewilsa na Krągu i Zimowiskach, uczył się m.in. w Królewcu, gdzie jego kolegą z ławy szkolnej był późniejszy filozof Emmanuel Kant. Ruhnke jako wybitny znawca klasycznej łaciny i greki oraz historyk starożytności, zlatynizował swoje nazwisko na Ruhnkenius. Wykładał on na holenderskim uniwersytecie w Leydzie. Profesor z Zimowisk był jednym z ostatnich uczonych walczących o to, by międzynarodowym językiem nauki pozostała łacina i rugał Kanta za pisanie dzieł filozoficznych po niemiecku.
1458 rok - Bogusław X oddał połowę wsi w lenno mieszkańcom Słupska. Z biegiem czasu wieś straciła znaczenie na rzecz Ustki.
Zabytki