Możdżanowo
Możdżanowo

Wieś pełna ryglowych domów i zagród. Niedaleko, na południowy-wschód od wsi, w XVII wieku wydobywano bursztyn. Na zachód od wsi znajduje się najwyższe w okolicy wzniesienie - "Srebrnogóra". Przy dobrej pogodzie widać odległą o około 50 km Świętą Górę Słowińców - smołdziński Rowokół.

W średniowieczu Możdżanowo było własnością mniszek z klasztoru w Słupsku. Po reformacji przejęli ją książęta pomorscy. Miejscowa ludność długo nie chciała przejść na luteranizm i pozostawała wierna katolicyzmowi. Po śmierci ostatniego katolickiego księdza chłopi chcieli podobno nawet uniemożliwić wprowadzenie na parafię duchownego luterańskiego. "Zrezygnowali jednak, gdy zorientowali się, że nowy duchowny jest żonaty i w związku z tym nie muszą już pilnować swoich żon" - zapisano w starych przekazach.
Na skraju wsi, po prawej stronie szosy do Słupska zachowały się wykopy po kopalni bursztynów. W 1782 za zgodą króla pruskiego założył ją żydowski kupiec Lieppmann ze Słupska. Zatrudniał około 100 bursztynowych górników, którzy zeszli na głębokość 23 metrów. Chciał zaopatrywać w surowiec m.in. potężny słupski cech bursztynników, bo zbiory bursztynów na plażach okazały się niewystarczające, ale splajtował.

Obecnie Możdżanowo jest wsią sołecką, która liczy 203 mieszkańców.. Miejscowość jest częścią tzw. "Krainy w kratę", czyli zespołu wsi, w których zachowały się zabytkowe, szachulcowe zabudowania mieszkalne i gospodarskie. Przebiega przez nią atrakcyjny szlak rowerowy. Aktualnie we wsi funkcjonuje świetlica gminna oraz sklep spożywczo - przemysłowy. Znajduje się tutaj także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która swoją siedzibę ma w nowoczesnej remizie.
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.