Szanowni Państwo. Zmiana organizacji pracy w Urzędzie Gminy Ustka spowodowana epidemią koronowirusa. Od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania Urząd Gminy Ustka oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zostaje dla interesantów zamknięty. Więcej informacji pod linkiem

Wodnica

Malownicza wieś położona 4 km od morza, nad rzeką Słupią. Sąsiedztwo rzeki stanowi punkt startowy dla spływów kajaków. Rzeka na tym odcinku płynie leniwie i spokojnie, tworząc liczne zakola. Wszystkich chętnych szukających ciszy i spokoju oraz wędkarzy zapraszają gospodarze do swoich domów. Nurt rzeki Słupi, pomiędzy Słupskiem, a Ustką wykorzystywany był do spławu drewna. Wsie i tereny położone przy rzece były własnością Słupska. Wzdłuż tych dróg jest trasa dla wędrówek pieszych rowerowych. Na wypoczynek sobotnio - niedzielny polecamy trasy przez wsie: Możdżanowo, Zaleskie, Duninowo, Wodnicę, Charnowo, Niestkowo, Machowinko, Wytowno, a także po torowiskach nieczynnych linii kolejowych. Władze gminy Ustka oferują wiele możliwości potencjalnym inwestorom przeznaczając atrakcjne tereny na inwestycje i rozwój turystyki w m. Dębina, Rowy, Machowinko, Wytowno.

Wieś na lewym brzegu Słupi, która w tej okolicy tworzy malownicze zakola, na atrakcyjnym szlaku pieszym, kajakarskim, rowerowym i konnym. Znajduje się tutaj jeden z nielicznych zachowanych fragmentów pierwotnego bukowego lasu - ścisły rezerwat Buczyna nad Słupią. Tak wyglądały pomorskie puszcze, nim człowiek nie rozpoczął sztucznych nasadzeń sosen i alpejskich świerków (XIX w.).
Buczyna rozciąga się za wsią Wodnica, między Słupią i zbudowaną w 1876 roku linią kolejową Ustka - Słupsk. Od gruntowej drogi Wodnica - Charnowo. Do niedawna wiódł do niej drewniany most, który zastąpiony został bezpieczniejszym mostem stalowym.

Prawdopodobnie gdzieś tutaj pochowano ofiary zarazy, która zdziesiątkowała ludność wsi w 1 709 roku. Chorobę przywlókł podobno do Wodnicy marynarz zbiegły z obcego żaglowca, który zawinął do portu w Ustce. Przenocował tu jedną noc - i wkrótce potem jakaś tajemnicza przypadłość zaczęła powalać mieszkańców wsi. Wiosną 1710 roku rząd pruski polecił miejscowemu grabarzowi, aby obszedł wszystkie domostwa i kazał mieszkańcom wykąpać się w occię i pomalować wszystkie ściany roztworem octu i wapna. Dopiero jakiś czas po dokonaniu tych zabiegów przed wsią pojawiła się specjalna komisją. Na jej wezwanie wyszli ci, którzy przetrwali. 6 gospodarzy, m.in. grabarz, przeżyło infekcję, 4 w ogóle nie zachorowało. Kronika podaje, że ofiar epidemii nie chowano na wiejskim cmentarzu (rosną na nim tylko drzewa i krzaki), ale w lesie koło wsi.

Obecnie Wodnica to wieś sołecka, w której funkcję sołtysa pełni  Adam Kaźmierski. Miejscowość zamieszkana jest przez 467 osób. Działają tu sklepy spożywcze oraz świetlica gminna. Przez wieś wiedzie szlak rowerowy którym dojechać można  do Charnowa i Pęplina. Wybudowana ostatnio kładka na Słupi prowadzi do rezerwatu przyrodniczego "Buczyna Nad Słupią". Ponadto w Wodnicy rozwija się ekologiczne rolnictwo, przetwórstwo oraz agroturystyka. Atrakcją jest zagroda miejscowego rzeźbiarza, współtwórcy ołtarza papieskiego w Sopocie w 1999 r. Z roku na rok powstają też nowe budynki jednorodzinne.