Zaleskie, Zabłocie
Zaleskie, Zabłocie

Z kościołem sąsiaduje klasycystyczny pałacyk BeIowów, potomków rycerzy pomors

Zaleskie - zachowane stare ryglowe chałupy i takiż kościółek z 1754 roku (barokowe empry, ława z zapleckiem i prospekt). Dwór z końca XVII wieku wraz z otaczającym go parkiem stanowi własność prywatną, niedostępną dla zwiedzających.

Wokół pałacu do dziś zachował się trochę już zapuszczony park w stylu angielskim, a w nim wiele rzadko spotykanych drzew. Park jest piękny szczególnie jesienią. Za nim rozciągają się Zaleskie Bagna. Według tradycji, w tych bagnach na początku XVIII wieku topili się pruscy werbownicy. Zapuszczali się tu, by porywać do berlińskiej "gwardii olbrzymów" mieszkańców okolicznych wiosek, słynących z wysokiego wzrostu i ogromnej wytrzymałości fizycznej.

Zaleskie posiadają aktualnie statut sołectwa, w którego obszarze znajduje się też miejscowość Zabłocie. Funkcję sołtysa wsi sprawuje obecnie Elżbieta Sadowska. W Zaleskich zamieszkuje na stałe 425 mieszkańców, natomiast w Zabłociu - 10. We wsi prężnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która podobnie jak te w Objeździe i Rowach wyposażona jest w Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności, a także w nowoczesny wóz bojowy. Dużą rolę w rozwoju kultury i oświaty odgrywa szkoła podstawowa wyposażona w nowoczesną halę sportową, a także Gminny Ośrodek Kultury. Poza tym we wsi funkcjonuje ośrodek zdrowia oraz sklep spożywczy.