Niestkowo
Niestkowo

Po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach w roku 1227 (ponad 100 lat przed Ustką) pod nazwą Neztic. Wówczas zachodniopomorski książę Barnim I ze Szczecina podarował Niestkowo klasztorowi w Białobokach pod Trzebiatowem. Kilkadziesiąt lat później okolice Słupska znalazły się pod panowianiem gdańskim i wówczas książę Mściwój II podarował wieś kościołowi Św. Stanisława w Gardnie Wielkiej. W późniejszym czasie pojawiały się następujące nazwy: Necekono (1282), Necekoue (1282). Nazwa rekonstruowana jako Nieścice i w tej postaci jest to nazwa patronimiczna od nazwy osobowej Niest.

Chłopi z Niestkowa na żniwa warzyli podobno dobre piwo. Według legendy, pewnemu gospodarzowi wylała się kiedyś beczka, którą wiózł dla żniwiarzy. Piwo sciekało licznymi stróżkami, którymi teraz ścieka woda.
Od XIV wieku Niestkowo razem z Zimowiskami było posiadłością rycerską. W XIX i XX wieku właściciele majątku często się zmieniali. Z ich czasów zachował się dwór z parkiem porośniętym starymi drzewami.

Historia
1717 rok - według klasyfikacji ziemskiej właścicielem majątku był Obrist Ernst Bogislaff von Podewils, a we wsi gospodarowało 5 chłopów.
1.12.1871 - wieś składała się z 2 części - wsi i koloni Freiheit, we wsi było 25 budynków mieszkalnych, 37 gospodarstw i żyło tu 194 mieszkańców (4 lata wcześniej było ich 199).
1784 rok - we wsi był folwark i 8 dymów.
Pod koniec XIX wieku dobra znalazły się w posiadaniu rodziny Küttner. Ostatnimi byli: Otto Küttner, Georg von Wühlisch i Heinz Perrin.
1939 rok - w Niestkowie były 24 gospodarstwa i 212 mieszkańców (w 1933 było 218 mieszkańców).

Obecnie Niestkowo jest wsią sołecką liczącą 170 mieszkańców.. Przez wieś przebiega atrakcyjny szlak rowerowy i turystyczny. Organizowane są spływy kajakowe. Ze względu na malownicze położenie we wsi funkcjonuje kilka gospodarstw agrourystycznych, które zapraszają gości nie tylko w sezonie letnim, ale także i zimą. Z roku na rok powstają towe domki jednorodzinne. Popularnością wśród wędkarzy z całej Polski cieszą się połowy troci na Słupi. We wsi funkcjonuje świetlica gminna i sklep spożywczy.
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.