niedziela, 09 listopad 2014 10:50

Rowy - Kamera na żywo

Napisane przez
Uchwałą Nr XXVI /372/12 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 26 września 2012 r. oraz Uchwałą Nr XVIII/178/2012 Rady Powiatu Słupskiego z dnia 28 sierpnia 2012 r. został przyjęty do realizacji Lokalny Program Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Słupska i Powiatu Słupskiego na lata 2012-2015.

Program wyznacza kierunki rozwoju w zakresie opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. Skoncentrowany jest przede wszystkim na edukacji oraz rozwoju opieki środowiskowej, zapewniającej mieszkańcom regionu wyrównany dostęp do pomocy społecznej, zawodowej i medycznej. Konsekwentna realizacja przyjętych przez miasto Słupsk i powiat słupski działań pozwoli na poprawę warunków życia osób z zaburzeniami psychicznymi, jak również spowoduje w stosunku do tych osób zmianę postaw w zakresie tolerancji i zrozumienia. Opieka nad osobami z zaburzeniami psychicznymi będzie podlegać ciągłej ewaluacji i będzie dostosowywana do potrzeb mieszkańców naszego regionu.

INFORMATOR O DOSTĘPNYCH FORMACH OPIEKI ZDROWOTNEJ, POMOCY SPOŁECZNEJ I AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI W SŁUPSKU I POWIECIE SŁUPSKIM.
piątek, 08 luty 2013 10:31

Plan imprez sezonowych 2015

Napisane przez

Plan imprez sezonowych 2015.

31.05 (niedziela) – Machowino, gminne obchody Dnia Dziecka;
16.06 (wtorek) – 20.06 (sobota) – Rowy, Plener malarski „Wiatr od morza”;
20.06 (sobota) – Machowino, W poszukiwaniu kwiatu paproci – festyn rekreacyjno –  integracyjny;
27.06 (sobota) - OSW Leśnik Orzechowo – III edycja marszu Nordic Walking „Zdobywamy Orzechowską Wydmę”
29.06 (poniedziałek) – 01.07 (środa) – Rowy, Międzynarodowy Festiwal „Faworyci Lata”;
01.07 (środa) – 07.07 (wtorek) – Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Rowach  „W drewnie ukryte”;
04.07 (sobota) – Przewłoka – Poddąbie, XX Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Szlakiem Zwiniętych Torów”;
07.07 (wtorek) – Rowy, dyskoteka pod żaglami;
09.07 (czwartek) – Rowy, dyskoteka pod żaglami;
11.07 (sobota) - Rowy, plaża – Mistrzostwa Budowniczych: Zamki na piasku;
12.07 (niedziela) – Rowy, Psychoterapia pod żaglami : R. Kordek, Jak wytrzymać z chłopem jełopem;
14.07 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
16.07 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
18-19.07 (sobota – niedziela) – IX Ogólnopolski Zjazd Maskotek® w Rowach;
21.07 (wtorek) – Rowy, dyskoteka pod żaglami;
22.07 (środa) – Rowy, Chodnikowe impresje – turniej rysowania kredą na chodniku;
23.07 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
25.07 (sobota) – Rowy, Dzień Prewencji;
26.07 (niedziela) – Rowy, Polak potrafi: jak przeżyć z rolką taśmy technicznej (dla panów) i rolką papieru toaletowego (dla pań);
28.07 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
29.07 (środa) – Rowy, Mistrzostwa w Siatkówce Plażowej;
30.07 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
01-02.08 (sobota-niedziela) – Rowy, VIII Ogólnopolski Przegląd Paradnych Orkiestr Dętych;
04.08 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
05.08 (środa) – Rowy, Chodnikowe impresje – turniej rysowania kredą na chodniku;
06.08 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
08.08 (sobota) – Rowy, kabaret, występ;
09.08 (niedziela) – Rowy, pokazy laserowe;
11.08 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
13.08 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
14.08 (piątek) – Rowy, plaża, Mistrzostwa w Siatkówce Plażowej;
15.08 (sobota) – Rowy, „Raz na ludowo” – impreza folklorystyczna: stoiska z rękodziełem, malarstwem, rzeźbami, haft artystyczny, warsztaty dla dorosłych i dzieci, stoiska gastronomiczne; występy zespołów;
16.08 (niedziela) – Rowy, koncert muzyczny;
18.08 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
20.08 (czwartek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
23.08 (niedziela) – Rowy, teatrzyk dla dzieci, koncert muzyczny;
25.08 (wtorek) - Rowy, dyskoteka pod żaglami;
29.08 (sobota) – Rowy, koncert na pożegnanie lata;
29.08 lub 05.09 (sobota) – Pęplino, dożynki Gminy Ustka.

Kalendarz imprez może ulec zmianie

czwartek, 05 lipiec 2007 11:50

Poddąbie, Redwanki

Napisane przez
Poddąbie

 

    Nadmorskie Poddąbie leży w obrębie obszaru krajobrazu chronionego. Malowniczy klif jest areną odwiecznej walki nadmorskich buków ze sztormami podmywającymi brzeg. Obecne Poddąbie w XVIII w. założyli koloniści sprowadzeni za sprawą króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Wzorując się na Holendrach, osuszyli podmokłe grunty i zamienili je w pola. W latach 40. XIX wieku wygrali długotrwały proces z dziedzicem Machowinka, który uważał, że nowo utworzone ziemie orne są jego własnością i groził, że wypędzi kolonistów, jeśli nie będą uiszczać na jego rzecz świadczeń feudalnych. Sąd uznał, że właścicielami gruntów są ci, którzy je osuszyli, czyli osadnicy.
    Stare Poddąbie, wzmiankowane już w średniowieczu, leżało kilometr na zachód, w wąwozie u ujścia strumienia do morza. Po tej dawnej osądzie rybackiej nie mą już śladu.
     W lesie, 150 m na prawo od leśnej drogi do Dębiny, znajdują się dwa okazałe głazy. To legendarne Zatopione Dzwony. Tkwią tu od 2000 lat. Znaczą miejsce kultowego pochówku Gotów, protoplastów Wikingów. Goci w l w. n.e. przypłynęli na Pomorze ze Skandynawii. Ich praojczyzną byłą wyspa Gotlandia. W II wieku powędrowali z Pomorza na południe, założyli dwa królestwa nad Morzem Czarnym , a potem ze strachu przed Hunami zaatakowali i zdobyli Rzym. Głazy w Poddąbiu jeszcze w latach 30. tkwiły pionowo w ziemi, tak jak ustawili je Goci. Według legend, na kamieniach oznaczających groby mieli oni składać ofiary z ludzi. W 1979 podczas badań archeologicznych przy głazach znaleziono ślady dużego ogniska.
    Aktualnie Poddąbie to obok Rowów najważniejsza miejscowość turystyczna w Gminie Ustka. Liczy 34 stałych mieszkańców. W sezonie letnim przyciąga turystów urokliwą, czystą plażą i malowniczymi klifami. Znajduje się tu szereg ośrodków wczasowych, domków letniskowych, pól namiotowych i kempingów. Funkcjonuje tu całoroczna restauracja oraz dwa sklepy spożywcze. Miejscowość jest ważnym punktem na trasie rowerowej biegnącej do Rowów. Amatorzy dwóch kółek mogą odpocząć na nowej stacyjce rowerowej i nabrać sił do dalszej jazdy.    

 


     Redwanki, wieś w granicach sołectwa Machowinko, zamieszkana przez 53 mieszkańców.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.

środa, 06 czerwiec 2007 16:27

Imprezy

Napisane przez
LATO'2008

 

LIPIEC 

29 czerwca, Rowy, godz. 20 - koncert na zakończenie "Warsztatów z Gwiazdą" w dniach 25-29 czerwca; w programie występ młodzieży biorącej udział w Warsztatach Muzycznych i Gwiazdy - Elżbiety Adamiak. 

 

5 lipca - XIII Ogólnopolski Rajd Rowerowy "Szlakiem Zwiniętych Torów"

Godz. 10.00 - zbiórka wszystkich chętnych na rajd w Przewłoce przy ul. Armii Krajowej (przy pomniku AK i kościele NMP Gwiazdy Morza); do godz. 11.00 - zapisy uczestników; godz. 11.00 - wyjazd na trasę; ok. godz. 13-13.30 - przyjazd od Poddąbia na stacyjkę rowerową; 13.30-15.00 - losowanie nagród dla uczestników Rajdu. Udział w losowaniu biorą karty uczestnika z potwierdzeniami z punktów kontrolnych na trasie. Przewidziane nagrody indywidualne za udział w konkurencjach sportowych. Godz. 15-18 - biesiada przy ognisku; godz. 17.30-18.00 - powrót do Ustki indywidualnie lub z przewodnikami Klubu Turystyki Rowerowej "Bezkres".

I trasa (dla niezaawansowanych, około 17 km, prowadzą przewodnicy z Klubu Turystyki Rowerowej "Bezkres"): start Przewłoka - Zapadłe - Wytowno - Machowinko - stacja rowerowa (punkt kontrolny) - Stara Leśniczówka - Poddąbie (stacyjka rowerowa)

II trasa (indywidualna, około 30m km): start Przewłoka - Zapadłe - Wytowno - Machowinko - stacja rowerowa (punkt kontrolny) - Objejskie Łąki - Rowy (punkt kontrolny Centrum Informacji Turystycznej w Rowach) - Poddąbie (stacyjka rowerowa)

6 lipca, Rowy, park przy ul. Słonecznej - Neptunalia; świta Neptuna i Prozerpiny przybędzie z dalekich mórz, by ceremonialnie ochrzcić szczury lądowe, po raz pierwszy wypoczywające nad morzem. Każdy będzie miał obowiązek przejść przepisaną sobie próbę: mężczyźni - próbę noża; niewiasty - próbę wody; pacholęta - próbę sznura. Każdy ochrzczony dyplom odpowiedni otrzyma, jako to może w rowieńskim kurorcie wypoczywać, morskie powietrze wdychać i kąpieli morskich zażywać.

Godz. 16 - pochód orszaku Neptuna i Prozerpiny uliczkami Rowów do parku na scenę; godz. 17.15 - powitanie na scenie; godz. 17.20 - przemówienie Neptuna i Prozerpiny; godz. 17.23 - próby dla publiczności: dla mężczyzn - próba noża, dla kobiet - próba wody, dla dzieci - próba sznura; godz. 17.45 - wydawanie dyplomów dla uczestników chrztu morskiego; godz. 18 - pokazy walk pirackich, konkursy i zabawy dla publicznośvci: "harpun", "przeciaganie pod kilem", "osttani gwóźdź do trumny umrzyka", nauka posługiwania się białą bronią, konkurs dla publiczności na najlepsze przebranie pirackie; godz. 18.45 - pożegnanie Neptuna i jego świty; godz. 18.50 - koncert szant.

 

12 lipca, Rowy - Bieg "Szlakiem Zwiniętych Torów"; park w centrum ul. Słoneczna. Biegi dla dzieci i młodzieży na dystansie od 200 do 2000 metrów w kategorii dziewcząt i chłopców. Brak kategorii dla niepełnosprawnych. Pierwszych 100 zawodników otrzymuje puchar, każdy zawodnik otrzymuje koszulkę , posiłek, napój; wpisowe 14 zł. Bieg główny godz. 11, biegi młodzieżowe godz. 10

Występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdyni: godz. 9.55, ul. Słoneczna - marsze na otwarcie biegów. Następnie przemarsz z muzyką uliczkami Słoneczną, Wczasową, Słowiańską i Nadmorską. W godz. 11-11.30 w parku przy ul. Słonecznej wiązanka utworów w wykonaniu orkiestry.

REGULAMIN BIEGU

Organizator: Urząd Gminy Ustka i  ,,KLIF” Stowarzyszenie Turystyczne Gminy Ustka

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Straż Graniczna w Ustce, KS ,,Wybrzeże” Objazda, UKS ,,Bałtyckie Rowy”, Sponsorzy

Cel: Popularyzacja biegania rekreacyjnego, masowego i wyczynowego, promocja Gminy Ustka , Powiatu Słupskiego i Województwa Pomorskiego

Trasa: Nawierzchnia szutrowa, dukty leśne, plaża, szosa. Dystans ok. 16,1 km, Rowy-Dębina-Poddąbie-Rowy

Termin i miejsce: 12 lipca 2008 r. godz. 11.00. Start i meta w Rowach, ul Słoneczna (park). Biegi młodzieżowe godz. 10.00 , bieg przedszkolaków  dystans 200 m oraz chłopcy i dziewczęta w dwóch kategoriach wiekowych na  dystansach  1000m i  2000m.

Uczestnictwo: W biegu głównym do startu dopuszczeni zostaną zawodnicy, którzy ukończą 16 lat i przedstawią ważne zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do uczestnictwa w biegach długodystansowych.

Zgłoszenia: Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Urząd Gminy Ustka, ul. Dunina 24, 76-270 Ustka z dopiskiem „10 mil”. Można zarejestrować się za pomocą e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Opłatę startową w wysokości 14 zł należy wpłacić na konto Stowarzyszenia Turystycznego Gminy Ustka „KLIF” –  Nr 93931500040007876420000010  w Banku Spółdzielczym o/Ustka  z dopiskiem „Bieg”. W dniu startu opłata uiszczona na miejscu w Rowach wynosi 16zł . Biegi młodzieżowe są zwolnione z opłat startowych.

Klasyfikacja i nagrody:
Każdy uczestnik biegu głównego otrzymuje koszulkę sportową z LOGO biegu.

Pierwszych 100 zawodników otrzymuje pamiątkowe puchary.

W kategorii „open” kobiet: I miejsce – 1200zł + puchar, miejsca II – VI nagrody rzeczowe lub pieniężne.

Kategorii wiekowej kobiet nie prowadzi się.

W kategorii „open” mężczyzn: I miejsce – 1500zł + puchar.

Miejsca II – III nagrody pieniężne i puchary, miejsca IV – VIII nagrody pieniężne lub rzeczowe.

Kategorie wiekowe mężczyzn:

I     16-39 lat

II    40-49 lat

III  50-59 lat

IV  60 i wyżej

W kategoriach wiekowych zdobywcy I miejsc otrzymują puchary i nagrody rzeczowe.

Za miejsca II – III nagrody rzeczowe.

Kategorii niepełnosprawnych nie prowadzi się ze względu na trudność trasy.

Kategorie młodzieżowe:

2 biegi przedszkolaków (dziewczynki i chłopcy)

dziewczęta: 10-13 lat oraz 14-16 lat

chłopcy: 10-13 lat oraz 14-16 lat

Pierwsze trzy miejsca premiowane są pucharami i upominkami.

Dla najlepszego zawodnika powiatu słupskiego kategorii „open” przewidziano puchar ufundowany przez GŁOS POMORZA.

Wśród uczestników w biegach młodzieżowych  zostanie rozlosowany  rower

Biuro zawodów: Biuro czynne będzie w dniu zawodów, 12 lipca 2008 roku, od godz. 8.00  w Rowach (park, ul. Słoneczna)

Informacje techniczne: 

Biegi odbędą się bez względu na pogodę,

organizator zapewnia szatnię i natryski,

trasa biegu będzie oznakowana,

organizator nie bierze odpowiedzialności za uczestnictwo w biegu. Za osoby niepełnoletnie odpowiadają rodzice lub opiekunowie,

obowiązkiem zawodnika jest zapoznanie się z regulaminem biegu,

ceremonia zakończenia przewidziana jest około godz. 13.00,

opłatę startową  wpłacać na konto Stowarzyszenia lub bezpośrednio u organizatora.

dojazd ze Słupska do Rowów autobusem PKS

noclegi we własnym zakresie

zgłoszenia na e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

zawodnicy z klasą I i wyższą  mogą otrzymać zwrot kosztów przejazdu

bliższe informacje dotyczące biegu pod nr tel. 0-601-671-048 – Jan Huruk lub 0-602-679-244 – Stefan Gruszczyński.

Organizator zastrzega sobie prawo do interpretacji regulaminu biegu.

Dyrektor Biegu

Jan Huruk

 

13 lipca, Słupsk - Gmina Ustka na Jarmarku Gryfitów  w Słupsku; konkurs wiedzy o Gminie, prezentacje kulinarne gminnych gospodyń i wiele innych atrakcji

13 lipca, Rowy, godz. 11-15 - Memoriał Józefa Reicherta - zawody konne w skokach przez przeszkody o Puchar Wójta Gminy Ustka. Organizatorzy: "Siwa" Gniewino i KS "Tukan" Wysoczańscy

18-20 lipca, Rowy, park przy ul. Słonecznej - II Ogólnopolski Zjazd Maskotek "Urodziny Pasikonika"

18 lipca, godz. 16.10 - wyjazd maskotek do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w odwiedziny do dzieci przebywających na oddziałach dziecięcych. 19 lipca, park przy ul. Słonecznej, od godz. 11 - miasteczko namiotowe, a w nim promocja regionów, stowarzyszeń i gmin, które przyjeżdżają z maskotkami; godz. 15 - parada maskotek uliczkami Rowów na scenę w parku; godz. 16.15 - powitanie gości; godz. 16.20 - prezentacja przybyłych maskotek, ich historii i historii Zjazdu Maskotek; godz. 17 - wspólny tort, bezpłatne lody dla najmłodszych, zdjęcie rodzinne maskotek, widowisko cyrkowo-kabaretowe "Kot Rudi i Myszka Pipi" (akrobacje, jazda na rowerze z jednym kółkiem, żonglerka itp.); godz. 18 - występ Krystyny Giżowskiej w programie dla dzieci i dorosłych "Kosmiczna Deskorolka". 20 lipca, Rowy - ostatnia prada maskotek uliczkami, pożegnanie, zaproszenie na przyszłoroczny Zjazd. 

ANKIETA ZGŁOSZENIE PRZYJAZDU MASKOTKI NA II OGÓLNOPOLSKI ZJAZD MASKOTEK

Partnerami i sponsorami tegorocznego Zjazdu Maskotek jest Miejski Zakład Komunikacji  Spółka z o.o. w Słupsku; fundatorem lodów dla dzieci jest firma DONI Słupsk.

 

SIERPIEŃ

2 sierpnia, Rowy - Dzień Prewencji; prezentacja sprzętu Policji i Straży Granicznej,  pokaz tresury psów, krókie wywiady na żywo o tym, jak przebiega trening dla psów policyjnych, pokaz umiejętności policji, możliwość przymierzenia kamizelki kuloodpornej

9 sierpnia, Rowy - "Historia straszliwa w dwóch słowach czyli  straszne wydarzenie w Rowach": widowisko historyczne

15 sierpnia, Rowy - "Raz na ludowo"; prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Ustka

30 sierpnia, Duninowo - dożynki gminne; Msza święta o godz. 11, około godz. 13 - cykl imprez i prezentacji

Sponsorem nagród w konkursie "Na najbardziej ukwieconą posesję w Rowach", rozstrzyganym podczas dożynek, jest Market OBI Słupsk.

środa, 06 czerwiec 2007 16:30

Charnowo

Napisane przez

Charnowo

Charnowo

    Wieś sołecka, ulicówka o długości 1,5 km i powierzchni 563 ha 84 arów. Powstała na karczunkach, położona nad rzeką Słupią, na Równinie Słupskiej na dnie lekko falistej moreny dennej, 6 km na południe od Ustki.Po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się  w 1310 roku pod nazwą Charnow, co w języku kaszubskim oznaczało trawę, bezwartościową paszę.    
    Miejscowość o charakterze rolniczym, położona malowniczo na lewym brzegu Słupi, raj dla kajakarzy i wędkarzy, którzy z powodzeniem łowią tu pstrągi, lipienie i okazałe kilkukilogramowe trocie. Idealne miejsce na odpoczynek dla turystów pieszych, wędrujących szlakiem z Ustki przez Wodnicę do Bydlina. Dziewiętnastowieczne zabudowania z pruskiego muru, otoczone bujną roślinnością, leżą kilometr od szosy Słupsk - Ustka i są oazą spokoju.        
    Atrakcje, to kilka drzew uznanych za pomniki przyrody, m.in. przy zabytkowym kościele z końca XIV wieku.   
   W Charnowie w XVII wieku, w czasie wojny 30 - letniej stacjonował przez dłuższy czas oddział niejakiego rotmistrza von Borcka. Ten Pomorzanin w służbie szwedzkiej - wedle starych przekazów - stał się hersztem żołnierzy - rozbójników. Rabował okoliczną ludność, mordował chłopów i palił ich domostwa. Łupy wysyłał do swoich prywatnych posiadłości.   
    W 1696 roku specjalna komisja Rady Miejskiej w Słupsku przesłuchiwała mieszkańców wsi, dlaczego nie chodzą do kościoła. Pastor poskarżył się bowiem, że w niedziele wygłasza kazania do pustych ławek. Jemu charnowianie żalili się, że są zapracowani, bo w niedzielę muszą odrabiać na okolicznych polach pańszczyznę. Podczas przesłuchań okazało się jednak, że to pastor był przyczyną bojkotu nabożeństw. Chłopi woleli nie pokazywać się w kościele, bo duchowny w bardzo ostrych słowach wyliczał z ambony ich grzechy.       
  W 1998 roku miejscowy sklep był obiektem szturmu antyterrorystów z Gdańska. W środku zabarykadował się terrorysta i wziął sklepową za zakładniczkę. Ekspedientkę uwolniono a terrorysta trafił za kratki. Okazało się, że odreagowywał kompleks na tle swojej otyłości.
 
     


Najważniejsze wydarzenia z dziejów Charnowa

1310 rok - pierwsza wzmianka w dokumentach.
1337 rok - wojewodowie Święcowie sprzedali wieś miastu Słupsku.
XVI wiek - napłynęło tu wielu osiedleńców:
- Albrecht Hans (1530/1538)
- Benecke Peter der Schmied (1581)
- Böddeker Hans (1536), Simon (1538), Peter (1588), Martin (1594)
- Boitin Tewes (1550)
- Ertmar Tonies (1541), Tewes, Gories, Paul, Daniel, Samuel, Hans, Thomas, Jochim (1550)
- Fischer Peter (1581)
- Hildebrandt Hans (1568)
- Kalff Michael (1568), Jakob (1581), Steffen (1594)
- Karsten Gregor (1568), Karsten (1568), Mathias (1582)
- Nitz Valentin (1568)
- Rickwart Görges (1526)
- Rohde Klaus (1568)
- Schmidt Thomas (1536), Hans (1568)
- Schwerdut Thomas (1592)
- Witte Hans (1530)
1784 rok - we wsi mieszkał kaznodzieja, nauczyciel, dziewięciu chłopów i kowal.
Do 1871 roku w miejscowym kościele wygłaszano kazania w języku kaszubskim.
1.12.1871 - we wsi było 55 budynków mieszkalnych, 78 gospodarstw i żyło tu 389 mieszkańców (4 lata wcześniej było ich 419).
1906 rok - zbudowano mleczarnię.
1939 rok - wieś zamieszkiwało 362 mieszkańców. We wsi było 60 gospodarstw rolnych - 22 od 0,5 do 5 ha, 17 od 5 do 10 ha, 10 od 10 do 20 ha i 11 od 20 do 100 ha.
1941 rok - w Charnowie funkcjonują:
- mleczarnia - Arnshagener Molkerei EGmbH,
- kasa oszczędnościowa i pożyczkowa,
- oberża - właścicielem jest Max Albrecht,
- młyn - właścicielem jest Karl Wilke,
- krawiec Karl Hildebrandt,
- stolarz Artur Rahn i H. Ratzke.
 
    We wsi działa szkoła podstawowa oraz świetlica gminna. Istniejące tu firmy produkcyjno - usługowe dają zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. Ponadto funkcjonuje tu kilka gospodarstw agroturystycznych. W centrum wsi, nieopodal kościoła siedzibę ma sklep spożywczy. 
 

 

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.

środa, 06 czerwiec 2007 16:32

Duninowo, Duninówko

Napisane przez

Duninowo, Duninówko


    Najstarsze informacje o Duninowie pochodzą z drugiej połowy XIV w. i dotyczą istnienia pierwszej parafii obejmującej wsie Pęlplino, Starkowo i las pęlpiński oraz XV w., kiedy to wybudowano do dziś istniejący kościół gotycki.   
    Pierwszym rodem panującym na tym terenie byli von Krummelowie, Wśród których warto wymienić Georga von Krummel - pana na Modle, który swoimi wpływami sięgał aż po Słupsk i Sławno oraz cieszył się względami słupskiego księcia Jana Frederyka z rodu Gryfitów. Ostatni potomek rodu von Krummel zmarł tragicznie w 1602 roku. Po von Krummelach Duninowo, Modłę i Lędowo przejęli krewni - von Belowie, wywodzący się z pomorskiej dynastii Biełow. Byli właścicielami również innych miejscowości, np. Zaleskie, Pieszcz, Redęcin, Gać.   
    W XIX w. kościół stał się ważnym ośrodkiem luterańskiego separatyzmu, był to bowiem okres buntu przeciwko połączeniu się kościołów protestanckich w jeden kościół ewangelicki. W okresie tym powstała w Duninowie szkoła dla separatystów, która działa od 1843 do 1867 roku.   
    W 1859 roku w Duninowie powstał warsztat konserwujący i remontujący organy piszczałkowe. Jego założycielem był Christian Volkner - późniejszy producent nowoczesnych instrumentów na całe Cesarstwo Niemieckie. Organy Volknera trafiały do kościołów w Bawarii, Nadrenii, Saksonii i na Pomorze oraz do niemieckich kolonii w Afryce Wschodniej i do Rosji. Swe umiejętności i dziedzictwo mistrz przekazał synowi Paulowi - równie utalentowanemu konstruktorowi, ale zdarzenie losowe, jakim był pożar warsztatu zdecydowało o przeniesieniu przedsiębiorstwa do Bydgoszczy.
    W tym okresie Duninowo, Modła i Lędowo stały się własnością hrabiego Ottona von Frankestein, zaś po kilku latach przeszły w ręce rodu de Croy z Nadrenii, pozostając pod panowaniem tej dynastii do 1945 roku.      
    Do obiektów zabytkowych Duninowa zalicza się Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej z XV w. obiekt klasy "0", umiejscowiony na niewielkim wzgórzu w środku wsi. Wybudowano go w stylu gotyckim na fundamencie z polnych kamieni i wielokrotnie przebudowywano, ale mimo tych działań zdołał zachować cechy gotyku i baroku. Przy północnej ścianie świątyni znajduje się grobowiec dynastii Frankestein. Wieża z latarnią (1750 r.), barokowa ambona (XVIII), gotycki dzwon spiżowy, organy (1875) oraz wspaniałe witraże ufundowane przez de Croyów i von Belowów stanowią o niezaprzeczalnych walorach zabytkowych tej miejscowości.

Ponadto na uwagę zasługuje również:
1) kaplica cmentarna,
2) niewielki pałacyk,
3) pomnik upamiętniający I wojnę światową,
4) liczne obiekty budownictwa ludowego - głównie ryglowego z XVIII i XIX w.
 
 
   Malownicza wieś 7 km na południowy zachód od Ustki, przy szosie do Darłowa. Koło Duninowa przebiegała zdemontowana w 1945 roku linia kolejowa Ustka - Sławno, wykorzystywana obecnie jako atrakcyjny szlak rowerowy. Stara nazwa wsi może pochodzić od pojawiających się tu często już w średniowieczu Duńczyków lub od wydm (niem. Duene). Z Duninówka pochodził artysta Wilhelm Granzow, twórca herbu Ustki.
  


    W chwili obecnej Duninowo jest wsią sołecką zamieszkaną przez 469 osób. Obejmuje swymi granicami także i sąsiednie Duninówko, w którym mieszka 55 osób. Aktualnie funkcję sołtysa pełni Józef Pacholak. W Duninowie funkcjonuje gminna biblioteka publiczna oraz świetlica. Ważną rolę odgrywa także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Przy kościele działa także Caritas Parafii P.W. Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajduje się tu sklep spożywczy oraz działa kilka firm produkcyjnych i usługowych oraz gospodarstw agroturystycznych. 
Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.
 
środa, 06 czerwiec 2007 16:34

Gąbino, Dominek, Osieki Słupskie

Napisane przez

Gąbino, Dominek, Osieki Słupskie    


    Wsie leżące przy atrakcyjnej turystycznie trasie ze Słupska do Smołdzina i Kluk, kilka kilometrów od jeziora Gardno. W Gąbinie zachował się klasycystyczny pałacyk Bandemerów, otoczony parkiem ze starymi dębami i lipami, a także z tulipanowcem amerykańskim i magnolią. Najmłodszy gąbiński Bandemer zginął w 1939 roku w czwartym dniu wojny przeciwko Polsce pod Kościerzyną.    
  
    Gąbino
to wieś sołecka obejmująca miejscowość Dominek i Osieki Słupskie, wielodrożnica położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad Brodną (uchodzi do jeziora Gardno), na północ od Słupska, przy drodze Słupsk-Gardna Wielka, zamieszkana przez 348 mieszkańców. Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Gęba. Najstarszy zapis nazwy, Gambin pochodzi z 1493 roku. Aktualnie funkcję sołtysa pełni Jadwiga Zdunek.  

Historia  
    Od 1403 roku wieś wchodziła w skład majątku rodu von Bandemer i w ich rękach pozostawała aż do 1945 roku. Ostatnimi właścicielami wsi z tego rodu byli Werner, mistrz rycerski i członek pruskiego „Domu Panów” oraz jego syn Jürgen
 

 

    Osieki Słupskie, wieś w granicach sołectwa Gąbino, położona na Wysoczyźnie Damnickiej nad rzeką Brodną uchodzącą do Jeziora Gardno, zamieszkana przez 127 mieszkańców. Wieś ulicówka. Wosseken (1329, 1665), Wusseken (1628), Wussecken (1756). Nazwę wywodzi się od określenia osiek, które ma różne znaczenia: miejsce wyrąbane w lesie, miejscowość zapadła, szary koniec, miejsce niskie, urodzajne, które dawniej było łąką.
    Pierwsza wzmianka w dokumentach w końcu XVIII wieku (XVII ?). Do XIX wieku należała do rodu von Bandemer, później została sprzedana. We wsi stał późnoklasycystyczny pałac z XIX wieku, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. 
   W sierpniu 1941 roku radzieckie bombowce dalekiego zasięgu z wyspy Ozylia, podczas pierwszej wyprawy na Berlin omyłkowo zrzuciły na Osieki jedną bombę. Nie spowodowała jednak strat.
    Aktualnie wieś zamieszkuje 123 mieszkańców.

    Dominek, wieś w granicach sołectwa Gąbino, ulicówka położona na Wysoczyźnie Damnickiej w otoczeniu falistej moreny dennej, zamieszkana przez 129 mieszkańców. Nazwa wywodzi się od spieszczonego imienia Dominek (od Domin). Najstarsze zapisy nazwy: Domineke (1563), Dammineke (1628), Dominke (1756). Atrakcją sołectwa jest skrzyżowanie rowerowych szlaków zwiniętych torów za Dominkiem, w miejscu nazywanym Gabel. Kiedyś łączyły się tutaj linie kolejowe ze Słupska do Główczyc oraz do Ustki i Smołdzina.    
    Pierwszą koleją na północy powiatu słupskiego była linia Słupsk - Żelkowo - Smołdzino (33 kilometry i 65 metrów długości) z odgałęzieniem z Żelkowa do Dargolęzy (21 km i 88 metrów dł.), uruchomiona w 1895 roku. Obsługiwały ją 4 lokomotywy, 5 wagonów osobowo-bagażowych i 43 towarowych. W 1912 roku kolej ta przewiozła 107 tysięcy osób i 62 tysiące ton różnych towarów. W 1910 roku rozpoczęto budowę normalnotorowego połączenia z Dominka do Ustki. Linia uruchomiona 6 grudnia 1913 roku mierzyła 22 kilometry i 43 metry długości. Pociągi kursowały cztery, a nawet pięć razy dziennie w każdą stronę. Ruch był bardzo intensywny. W 1943 roku między Dominkiem i Komninem doszło do katastrofy kolejowej, w której było kilka ofiar śmiertelnych. Wszystkie linie zdemontowali w 1945 roku Rosjanie. Nasypy tworzą teraz malownicze i bezpieczne, bo zamknięte dla ruchu samochodowego szlaki rowerowe.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.
 
 
środa, 06 czerwiec 2007 16:35

Grabno, Zimowiska

Napisane przez

Grabno, Zimowiska
    
     Wsie na prawym brzegu Słupi, przy trasie Ustka -Słupsk, 3 km od Ustki. Dwa dwory szlacheckie (prywatne) i kościół z pot. XIV w. Ciekawostką jest koło młyńskie, wmurowane w ścianę świątyni na lewo od wejścia. To tajemniczy zwyczaj, w średniowieczu rozpowszechniony w okolicach Sławna i Słupska, który nie został jeszcze wyjaśniony. Być może koło było podstawą pręgierza, do którego w niedziele przywiązywano skazańców, aby parafianie mogli z nich szydzić.
    Od XIV do pocz. XVII w. wieś należała do rycerzy von Winterfeldt. W kościele zachowała się pokrywa ich krypty, skrywającej prawdopodobnie m.in. szczątki Borharda v. Winterfeldta, ściętego w 1485 r. w Sławnie (był rabusiem) pod bramą słupską. Opowiadano, że głową rycerza mieszczanie grali w piłkę. Za karę pomorski książę Bogusław X nakazał im surową pokutę, m.in. pielgrzymkę do Rzymu i na górę dusz pokutnych, czyli na smołdziński Rowokół, oraz odprawianie mszy za Borharda co rok aż do końca świata.

 
     Zimowiska, wieś w granicach sołectwa Grabno, położona przy drodze krajowej nr 21, zamieszkana przez 269 mieszkańców. Nazwa kulturowa wywodzona od określenia zimowisko, czyli miejsce gdzie spędza się zimę.    
    W Zimowiskach został ochrzczony około 1720 roku Dawid Ruhnke, syn miejscowego rządcy. dzięki wsparciu dziedzica, hrabiego Podewilsa na Krągu i Zimowiskach, uczył się m.in. w Królewcu, gdzie jego kolegą z ławy szkolnej był późniejszy filozof Emmanuel Kant. Ruhnke jako wybitny znawca klasycznej łaciny i greki oraz historyk starożytności, zlatynizował swoje nazwisko na Ruhnkenius. Wykładał on na holenderskim uniwersytecie w Leydzie. Profesor z Zimowisk był jednym z ostatnich uczonych walczących o to, by międzynarodowym językiem nauki pozostała łacina i rugał Kanta za pisanie dzieł filozoficznych po niemiecku.   


Historia  
1356 rok - pierwsza wzmianka o Zimowiskach, wtedy to biskup kamieński Jan poświęcił tu kościół. Jako wieś parafialna Zimowiska miały znaczną rangę.
1458 rok - Bogusław X oddał połowę wsi w lenno mieszkańcom Słupska. Z biegiem czasu wieś straciła znaczenie na rzecz Ustki.
We wsi istniał zespół folwarczny, murowany z IV ćwierci XIX wieku, który całkowicie rozebrano na początku 2004 roku. 

Zabytki 
 
Kościół filialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Mikołaja, murowany z XVI wieku. W kościele znajdują się dwa XVII-wieczne epitafia rodziny von Winterfeldt.
Dwór murowany z początku XIX wieku, przebudowany w II połowie XIX wieku.

    Grabno zamieszkuje obecnie 212 mieszkańców. Działa tu kilka firm usługowych i produkcyjnych. Obie wsie intensywnie się rozwijają. Gmina Ustka z myślą o inwestorach przeznaczyła około 30 działek pod zabudowę usługową.

Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.powiatslupsk.info i zostały nieodpłatnie udostępnione Gminie Ustka.
 
środa, 06 czerwiec 2007 16:36

Lędowo, Modła, Modlinek, Lędowo Osiedle

Napisane przez

Lędowo, Modła, Modlinek, Lędowo Osiedle

   
    Wsie położone w obszarze krajobrazu chronionego, osłaniane od morza przez malowniczy, sosnowy las i pas Wydm Lędowskich (najwyższa Ognica, 41 m wys). W sąsiedztwie jezioro Modła, rezerwat ornitologiczny. Leżące obecnie na uboczu Lędowo było 17 lipca 1307 roku miejscem zdrady Święców, rodu pomorskich możnowładców. W zamian za tytuł burgrabiów słupskich, zdradzili Władysława Łokietka oddając Pomorze Słupskie Brandenburgii. Wróciło do Polski dopiero w 1945 roku.
    Święcowie stali się potem protoplastami szlacheckiego rodu Puttkamerów, rozkrzewionego na Pomorzu, ale także i na Litwie, gdzie w XIX wieku jednego z nich poślubiła Maryla Wereszczakówna, młodzieńcza miłość Adama Mickiewicza.
    Według starych legend, koło Modlinka morze miało wyrzucić w XVII lub w XVIII wieku Szweda, który zdryfował na krze z przeciwległego brzegu Bałtyku. Szwed ożenił się z córką miejscowego rybaka. Mniej szczęścia miało dwóch Maurów. Ich statek, wynajęty przez hiszpańskiego kupca, wszedł jesienią 1792 roku koło Modlinka na mieliznę. Maurów kilka dni później morze wyrzuciło koło Rowów i tam zostali pochowani.
   Wybrzeże na północ od Modlinka od 1936 zajęte było przez poligon Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Działała tu hitlerowska Luftwaffe. jesienią 1944 roku stąd ostrzeliwano alianckie bombowce, które leciały zbombardować Gdynię. Niemcom nie udało się jednak strącić żadnej maszyny.
    Teraz to jedyny rejon w Polsce, skąd można obserwować odpalanie bojowych rakiet przeciwlotniczych przeciwko nadlatującym od strony morza imitatorom samolotów. Ćwiczą tu żołnierze polscy oraz sojusznicy z NATO.
    Obecnie Lędowo to wieś sołecka, obejmująca także miejscowości Modła, Modlinek i Lędowo Osiedle. Funkcję sołtysa pełni tutaj Barbara Molenda. Lędowo zamieszkuje na stałe 44 mieszkańców, Modłę - 42,  Modlinek - 40, natomiast Lędowo Osiedle - 107.
Strona 1 z 4

Urząd Gminy Ustka

ul. Dunina 24
76 - 270 Ustka
tel. (0-59) 814-60-44
tel. (0-59) 815-24-00
fax. (0-59) 814-42-57
e-mail:
urzad@ustka.ug.gov.pl
ePUAP:skrzynka podawcza

Godziny pracy

Urząd Gminy jest czynny:
1. poniedziałek, wtorek, czwartek: od godz. 7.30 do 15.30;
2. środa: od godz. 7.30 do godz. 17.00;
3. piątek: od godz. 7.30 do godz. 14.00.
Przyjęcia interesantów w godzinach:
1. poniedziałek, wtorek, czwartek: od godz. 9.00 do 14.00;
2. środa: od godz. 9.00 do godz. 17.00;
3. piątek: od godz. 9.00 do godz. 14.00.

Wójt Gminy Ustka przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków:
w środy od 10:00 do 14:00 oraz od 15.30 do 16.00 po uprzednim telefonicznym umówieniu  pod nr tel. 59 815 24 01 

Kasa Urzędu

Kasa Urzędu jest czynna w godzinach:

 1. poniedziałek, wtorek, czwartek: od godz. 9.00 do 14.00;
 2. środa: od godz. 9.00 do godz. 16.00;
 3. piątek: od godz. 9.00 do godz. 13.00.

Gmina Ustka                                  
NIP: 839-003-01-53                   
REGON: 770979878

Urząd Gminy Ustka               
NIP: 839-291-86-87
REGON: 770509240

Top
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO).Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. More details…