Poddąbie, Redwanki

Poddąbie

Nadmorskie Poddąbie leży w obrębie obszaru krajobrazu chronionego. Malowniczy klif jest areną odwiecznej walki nadmorskich buków ze sztormami podmywającymi brzeg. Obecne Poddąbie w XVIII w. założyli koloniści sprowadzeni za sprawą króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Wzorując się na Holendrach, osuszyli podmokłe grunty i zamienili je w pola. W latach 40. XIX wieku wygrali długotrwały proces z dziedzicem Machowinka, który uważał, że nowo utworzone ziemie orne są jego własnością i groził, że wypędzi kolonistów, jeśli nie będą uiszczać na jego rzecz świadczeń feudalnych. Sąd uznał, że właścicielami gruntów są ci, którzy je osuszyli, czyli osadnicy.
    Stare Poddąbie, wzmiankowane już w średniowieczu, leżało kilometr na zachód, w wąwozie u ujścia strumienia do morza. Po tej dawnej osądzie rybackiej nie mą już śladu.
      W lesie, 150 m na prawo od leśnej drogi do Dębiny, znajdują się dwa okazałe głazy. To legendarne Zatopione Dzwony. Tkwią tu od 2000 lat. Znaczą miejsce kultowego pochówku Gotów, protoplastów Wikingów. Goci w l w. n.e. przypłynęli na Pomorze ze Skandynawii. Ich praojczyzną byłą wyspa Gotlandia. W II wieku powędrowali z Pomorza na południe, założyli dwa królestwa nad Morzem Czarnym , a potem ze strachu przed Hunami zaatakowali i zdobyli Rzym. Głazy w Poddąbiu jeszcze w latach 30. tkwiły pionowo w ziemi, tak jak ustawili je Goci. Według legend, na kamieniach oznaczających groby mieli oni składać ofiary z ludzi. W 1979 podczas badań archeologicznych przy głazach znaleziono ślady dużego ogniska.
     Aktualnie Poddąbie to obok Rowów najważniejsza miejscowość turystyczna w Gminie Ustka. Liczy 34 stałych mieszkańców. W sezonie letnim przyciąga turystów urokliwą, czystą plażą i malowniczymi klifami. Znajduje się tu szereg ośrodków wczasowych, domków letniskowych, pól namiotowych i kempingów. Funkcjonuje tu całoroczna restauracja oraz dwa sklepy spożywcze. Miejscowość jest ważnym punktem na trasie rowerowej biegnącej do Rowów. Amatorzy dwóch kółek mogą odpocząć na nowej stacyjce rowerowej i nabrać sił do dalszej jazdy.

Redwanki, wieś w granicach sołectwa Machowinko, zamieszkana przez 53 mieszkańców.