• Różne
  • Gospodarka odpadami
  • Piszą o Nas
  • Konsultacje
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZYgodz 9:00 - 11:00 przyjmowanie zgłoszeń uczestników rajdu oraz wydawanie kart uczestnictwa -
Trasa rowerowa "SZLAKIEM ZWINIĘTYCH TORÓW". TURYSTO - ROWERZYSTO !     Gospodarze gminy Ustka
1.PARKI NARODOWE. Słowiński Park Narodowy działalność zainaugurował dnia 1 stycznia 1967 roku na mocy Rozporządzenia
Gmina Ustka utworzona została jako samodzielna jednostka administracyjna dnia 1 lipca 1976 roku. Położona jest na

Szlaki turystyczne

Trasy turystyczne.

Oznakowane trasy turystyczne można przebyć pieszo lub rowerem. Wiodą one w kierunku "ruchomych wydm" w Słowińskim Parku Narodowym (szlak czerwony), Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" - szlak żółty (rezerwat biosfery) lub w kierunku Darłowa (szlak czerwony). Kajakarze korzystają ze szlaków wodnych - rzeką Łupawą przy ujściu której położona jest niezwykle atrakcyjna wieś Rowy: lub rzeką Słupią. Rowerzyści mogą wybrać atrakcyjną, ponad 20-kilometrową rowerostradę nadmorską - "Szlakiem zwiniętych torów", której nazwa kryje wiele tajemnic. Szlak został bowiem urządzony na bazie starych nasypów kolejowych budowanych przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. Miłośnicy jazdy konnej mogą odbyć przejażdżki po plaży lub duktami leśnymi.

Szlak czerwony - Północny

Symbol: SŁ -05 c
Łeba - Jałowiec (-Wicie)
Długość 9,6 km

Słupski odcinek szlaku czerwonego rozpoczyna się w mieście Łeba przy dworcu PKP i PKS, po czym przez miejscowość Rąbka kieruje się na zachód i przez Mierzeje Łebską, wśród ruchomych wydm, a następnie plażą nadmorską zmierza do Czoplina na parking Sł.P.N. W Czołpinie szlak prowadzi w kierunku południowo-zachodnim, po południowej stronie jezior Dołgie Wielkie (146 ha) i Dołgie Małe (6,3 ha), a na Mierzei Gardeńskiej po północnej stronie jeziora Gardno (2,468 ha) i przechodząc koło wybudowanej platformy widokowej, dochodzi do miejscowości Rowy, w których znajduje się przystanek PKS. Szlak biegnie dalej śródleśnymi drogami w kierunku południowo-zachodnim, przechodząc przez miejscowości Dębina i Poddąbie, a dalej równolegle do brzegu morskiego przez Orzechowo dochodzi do miasta Ustka, gdzie w porcie morskim, koło latarni morskiej skręca na południe i głównymi ulicami prowadzi do Wodnicy. Przy miejscowości Wodnica leży leśny rezerwat przyrody "Buczyna nad Słupią". Z Wodnicy szlak wiedzie na południe do miejscowości Pęplino, po czym na południowy zachód i zachód przez miejscowości: Duninówko, Starkowo, Zaleskie, Marszewo (PKS), Królewno (PKS), Korlino (PKS), Łącko (PKS, poczta), Jezierzany (PKS) - do Jarosławca. Z Jarosławca równolegle do brzegu morskiego, szlak prowadzi wzdłuż śródleśnej szosy przystosowanej do startów samolotów i dochodzi do granicy woj. słupskiego i koszalińskiego przy miejscowości Wicie.

Szlak żółty - Południowy

Symbol SL 1847y;
Łeba - Gardna Wielka
Długość 39 km

Szlak rozpoczyna się w Łebie, przy dworcu PKP i PKS i kieruje się na południe wzdłuż drogi do Lęborka. Dochodząc do rozwidlenia dróg (Żarnowska skrzyżowanie, PKS) skręca na południowy-zachód do miejscowości Żarnowska na Jeziorem Łebsko, po czym idąc w tym samym kierunku przez tereny leśne przechodzi przez miejscowości: Gać, Izbica (PKS), Lisia Góra, Ciemino, Kluki (PKS, skansen Słowiński), Łokciowe (PKS) i przez Łąki zmierza do Smołdzina (PKS, Urząd Gminy, poczta, Dyrekcja Sł.P.N., punkt IT, stacja benzynowa CPN, Ośrodek Zdrowia, parking, baza gastronomiczna i noclegowa, Muzeum Przyrodniczo-leśne Sł.P.N). Ze Smołdzina szlak żółty prowadzi w kierunku południowo-zachodnim przez zalesione wzgórze o nazwie Rowokół do miejscowości Gardna Wielka (PKS). Z Gardny Wielkiej można wędrować drogami dalej na zachód, po południowej i zachodniej stronie Jeziora Gardno przez miejscowości: Gardna Mała, Retowo (pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego).

Leśna ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma"

Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" została otwarta uroczyście 9 lipca 2003 roku. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie Orzechowa Morskiego i Zapadłego, w pobliżu Morza Bałtyckiego i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne elementy morskiego krajobrazu. Ścieżka ma swój początek w Orzechowie. Należy wejść na teren ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Lasów Państwowych w Orzechowie Morskim. Na terenie Ośrodek jest wejście na wieżę, która została wybudowana jako przeciwpożarowa, ale pełni też rolę tarasu widokowego. Po wycieczce i przechadzce na wieżę idziemy dróżką w las. Tutaj po lewej stronie znajduje się kącik edukacji przyrodniczo-leśnej, gdzie można obejrzeć miniaturę ambony myśliwskiej czy paśnika dla zwierząt, dowiedzieć się, że wszystkie grzyby są jadalne z zastrzeżeniem, że niektóre tylko raz. Można dowiedzieć się z tablic, że las ma piętra, jakie zwierzęta go zamieszkują. Idąc dalej drogą betonową, dochodzimy do rozwidlenia. Wybieramy ścieżkę wiodącą przez niewielki mostek na rzeczce Orzechówce. Przechodzimy przez mostek i idziemy aż do wejścia na czoło wydmy. Przed nami znajduje się wzniesienie, pod którym są zbudowane wiaty. Na szczyt wzniesienia wiodą schody zbudowane w formie podestów lub drabiny dla bardziej wysportowanych.
Gdy dostajemy się na szczyt, naszym oczom ukazuje się pofałdowany krajobraz, z wydmami tu i ówdzie porośniętymi rachitycznymi sosnami lub wypłowiałą w słońcu trawą. Pomosty poprowadzą nas do każdego opisanego punktu - sosny kroczącej, wydmy szarej i białej, boru bażynowego. Wszystkie etapy są opisane na specjalnych planszach. Kończymy spacer przy wiacie. Stamtąd skrajem między polami i lasem idziemy do Orzechowa Morskiego. Cała trasa liczy 2,8 km i jest obliczona na około 1,5-2 godziny spokojnego marszu.