Grabno, Zimowiska

Wsie na prawym brzegu Słupi, przy trasie Ustka -Słupsk, 3 km od Ustki. Dwa dwory szlacheckie (prywatne) i kościół z pot. XIV w. Ciekawostką jest koło młyńskie, wmurowane w ścianę świątyni na lewo od wejścia. To tajemniczy zwyczaj, w średniowieczu rozpowszechniony w okolicach Sławna i Słupska, który nie został jeszcze wyjaśniony. Być może koło było podstawą pręgierza, do którego w niedziele przywiązywano skazańców, aby parafianie mogli z nich szydzić.
    Od XIV do pocz. XVII w. wieś należała do rycerzy von Winterfeldt. W kościele zachowała się pokrywa ich krypty, skrywającej prawdopodobnie m.in. szczątki Borharda v. Winterfeldta, ściętego w 1485 r. w Sławnie (był rabusiem) pod bramą słupską. Opowiadano, że głową rycerza mieszczanie grali w piłkę. Za karę pomorski książę Bogusław X nakazał im surową pokutę, m.in. pielgrzymkę do Rzymu i na górę dusz pokutnych, czyli na smołdziński Rowokół, oraz odprawianie mszy za Borharda co rok aż do końca świata.

Zimowiska, wieś w granicach sołectwa Grabno, położona przy drodze krajowej nr 21, zamieszkana przez 269 mieszkańców. Nazwa kulturowa wywodzona od określenia zimowisko, czyli miejsce gdzie spędza się zimę.
    W Zimowiskach został ochrzczony około 1720 roku Dawid Ruhnke, syn miejscowego rządcy. dzięki wsparciu dziedzica, hrabiego Podewilsa na Krągu i Zimowiskach, uczył się m.in. w Królewcu, gdzie jego kolegą z ławy szkolnej był późniejszy filozof Emmanuel Kant. Ruhnke jako wybitny znawca klasycznej łaciny i greki oraz historyk starożytności, zlatynizował swoje nazwisko na Ruhnkenius. Wykładał on na holenderskim uniwersytecie w Leydzie. Profesor z Zimowisk był jednym z ostatnich uczonych walczących o to, by międzynarodowym językiem nauki pozostała łacina i rugał Kanta za pisanie dzieł filozoficznych po niemiecku.

Historia
1356 rok - pierwsza wzmianka o Zimowiskach, wtedy to biskup kamieński Jan poświęcił tu kościół. Jako wieś parafialna Zimowiska miały znaczną rangę.
1458 rok - Bogusław X oddał połowę wsi w lenno mieszkańcom Słupska. Z biegiem czasu wieś straciła znaczenie na rzecz Ustki.
We wsi istniał zespół folwarczny, murowany z IV ćwierci XIX wieku, który całkowicie rozebrano na początku 2004 roku.

Zabytki

Kościół filialny p.w. św. Jana Chrzciciela i Mikołaja, murowany z XVI wieku. W kościele znajdują się dwa XVII-wieczne epitafia rodziny von Winterfeldt.
Dwór murowany z początku XIX wieku, przebudowany w II połowie XIX wieku.

Grabno zamieszkuje obecnie 212 mieszkańców. Działa tu kilka firm usługowych i produkcyjnych. Obie wsie intensywnie się rozwijają. Gmina Ustka z myślą o inwestorach przeznaczyła około 30 działek pod zabudowę usługową.