Możdżanowo

Wieś na wyniesieniu rozdzielającym doliny rzek Słupi i Wieprzy. Dobrze zachowała się charakterystyczna XIX-wieczna zabudowa szachulcowa (tzw. pruski mur).  Zabytkowy, średniowieczny kościół z 1356 roku z XVII-wiecznymi witrażami, najstarszymi w rejonie Słupska. Niedawno odnowione, przedstawiają sceny biblijne oraz herby rodzin rycerskich, zamieszkujących okolicę, których przedstawiciele prawdopodobnie ufundowali dzieło, jest wśród nich m.in. herb pomorskiego księcia Jana Fryderyka z rodu Gryfitów.
    Wieś pełna ryglowych domów i zagród. Niedaleko, na południowy-wschód od wsi, w XVII wieku wydobywano bursztyn. Na zachód od wsi znajduje się najwyższe w okolicy wzniesienie - "Srebrnogóra". Przy dobrej pogodzie widać odległą o około 50 km Świętą Górę Słowińców - smołdziński Rowokół.
    W średniowieczu Możdżanowo było własnością mniszek z klasztoru w Słupsku. Po reformacji przejęli ją książęta pomorscy. Miejscowa ludność długo nie chciała przejść na luteranizm i pozostawała wierna katolicyzmowi. Po śmierci ostatniego katolickiego księdza chłopi chcieli podobno nawet uniemożliwić wprowadzenie na parafię duchownego luterańskiego. "Zrezygnowali jednak, gdy zorientowali się, że nowy duchowny jest żonaty i w związku z tym nie muszą już pilnować swoich żon" - zapisano w starych przekazach.
     Na skraju wsi, po prawej stronie szosy do Słupska zachowały się wykopy po kopalni bursztynów. W 1782 za zgodą króla pruskiego założył ją żydowski kupiec Lieppmann ze Słupska. Zatrudniał około 100 bursztynowych górników, którzy zeszli na głębokość 23 metrów. Chciał zaopatrywać w surowiec m.in. potężny słupski cech bursztynników, bo zbiory bursztynów na plażach okazały się niewystarczające, ale splajtował.
     Wydobywany tu bursztyn był dobrej jakości. Wydobycia zaprzestano po zalaniu odkrywek przez wodę. Kompleksowe badania wykazały obecność sporej ilości bursztynów o ciekawej barwie, np. pomarańczowo-wiśniowe, miodowe, żółte, mleczno-żółte; część z nich jest przezroczysta, część matowa i półmatowa. Podziemne złoże bursztynów pod Możdżanowem należy do największych w kraju. Zawiera około 6000 ton bursztynów.
    Obecnie Możdżanowo jest wsią sołecką, która liczy 203 mieszkańców.. Miejscowość jest częścią tzw. "Krainy w kratę", czyli zespołu wsi, w których zachowały się  zabytkowe, szachulcowe zabudowania mieszkalne i gospodarskie. Przebiega przez nią atrakcyjny szlak rowerowy. Aktualnie we wsi funkcjonuje świetlica gminna oraz sklep spożywczo - przemysłowy. Znajduje się tutaj także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która swoją siedzibę ma w nowoczesnej remizie.