Starkowo, Golęcino, Krężołki

Wsie w zachodniej części gminy, na południe od trasy Ustka - Darłowo. Wśród łąk na których żerują bociany, biegnie nasyp po kolei Ustka - Sławno, zbudowanej przed pierwszą wojną światową przez polskich i ukraińskich sezonowych robotników.
     Według niektórych przekazów, w średniowieczu w Golęcinie planowano założyć klasztor dla mniszek z zakonu norbertanek. Ostatecznie zbudowano go w Słupsku, skąd jedną z mniszek porwał gdański książę Mściwój II.
    Starkowo do dziś zachowało XVIII i XIX-wieczną zabudowę ("kraina w kratę"). Wraz z Pęplinem należało do duninowskich Krumellów. Gdy rycerz Wulff zabił w Duninowię księdza, Krummelowie musieli w ramach pokuty odstąpić mniszkom obie wioski.
   W Starkowie występuje wiele XIX-wiecznych ryglowych chałup - dom nr 25 z dachem naczółkowo-dymnikowym, tj umożliwiającym korzystanie z kuchni z kominen nie wyprowadzonym na zewnątrz przez dach, lecz kończącym sie pod dachem - dym uchodził przez otwory w szczytach chałupy.
    Jeszcze w początkach XIX w. opowiadano w okolicy o rycerzach von Krummel, że w połyskujących zbrojach, na upiornych rumakach wciąż objeżdżają swoje niegdysiejsze włości. Zjawy budziły grozę szczególnie wśród pasterzy. Na skraju lasu nieopodal Siarkowa znajduje się głaz z rzekomym śladem po podkowie. W rzeczywistości to średniowieczny kamień graniczny z godłem rycerzy von Krummel, identycznym jak na tablicach nagrobnych w kościele w Duninowię. Głaz kilkanaście lat temu osunął się do rowu melioracyjnego, ale figuruje w ewidencji konserwatora zabytków w Słupsku.     Inna legenda łączy ten kamień z konfliktem Krummelów z klasztorem norbertanek. Jeden z rycerzy, podczas wytyczania granicy, miał skłamać pod przysięgą. Lekkomyślnie wyrzekł wtedy, że jeśli to, co mówi, nie jest prawdą, niech największy głaz na jego włościach rozpęknie się, gdy będzie po nim przejeżdżał. l rzeczywiście krótko potem głaz uderzony kopytem krummeIowskiego konia rozłupał się na trzy części. Każda z nich wytyczyła nowe, sprawiedliwe granice.
     Obecnie Starkowo jest wsią sołecką. W granicach sołectwa znajdują się także sąsiednie Golęcino i Krężołki. Funkcję sołtysa w chwili obecnej piastuje Andrzej Śmigielski. Starkowo zamieszkuje 179 mieszkańców, Golęcino - 26, natomiast Krężołki - 20. W Starkowie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, a także funkcjonuje sklep spożywczy. Znajduje się tu także kilka firm usługowych. Wsie podobnie jak niedalekie Pęplino i Możdżanowo leżą w obszarze tzw."Krainy w kratę". Przebiega przez nie malowniczo położony szlak rowerowy. Turyści ceniący sobie ciszę i spokój mogą wypocząć w gospodarstwach agroturystycznych, często znajdujących się w zabytkowych, szachulcowych zabudowaniach.